Select Page

Administrative Staff

 

 

Daniel Y. Alcaide

Daniel Y. Alcaide

Administrative Officer IV
dyalcaide@up.edu.ph

Assigned to:

Human Resources

Skills:

Personnel Administration, Records Management, Computer Operation, Agricultural Farm Works, House Painter, Motorcycle Driver

 

Room/Laboratory no.

Room 102

Supervisor:

Dr. Gil L. Magsino

Alberto Z. Alonzo

Alberto Z. Alonzo

Admininistrative Aide III (Utility Worker II)
azalonzo@up.edu.ph

Assigned to:

Ground Maintenance (Leaf Blower & Grass Cutter Operator), Assist in the repair & maintenance of NCPC defective facility

Skills:

Leaf Blower Operator, Grass Cutter Operator, Motorcycle Driver

 

Room/Laboratory no.

Room 102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Patricio L. Alvarez

Patricio L. Alvarez

Agricultural Technician II
PLAlvarez@uplb.edu.ph

Assigned to:

Plant Pest Management Division

Skills:

Fungi Isolation and Inoculation, Media Preparation, Glassware and Soil Sterilization, ELISA

 

Room/Laboratory no.

Virology Laboratory

Supervisor:

April N. Alviar

Alicia G. Aquino

Alicia G. Aquino

Agricultural Technician II

Assigned to:

Plant Biosecurity Division

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

Marites V. Atienza

Marites V. Atienza

Laboratory Technician II

Assigned to:

Plant Pest Management Division

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

Noel P. Bandian

Noel P. Bandian

Agricultural Technician II

Assigned to:

Plant Biosecurity Division

Skills:

 Basic Plant Pathological skills (Isolation, Inoculation and disease assessment)

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

Sylvia M. Calderon

Sylvia M. Calderon

Laboratory Aide II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

fungal isolation, media preparation and sterilization

 

Room/Laboratory no.

Mycology Laboratory

Supervisor:

Melissa P. Montecalvo

Elvie O. Cuerdo

Elvie O. Cuerdo

Admininistrative Assistant V

Assigned to:

Public Service Division

Skills:

data encoding; assisting in training programs; assisting in exhibit preparation

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

Ruby G. Dela Cruz

Arcangel P. Cueto

Arcangel P. Cueto

Laboratory Aide II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

fungal isolation, pathogenicity, media preparation and sterilization, disease diagnosis

 

Room/Laboratory no.

Mycology Laboratory

Supervisor:

Melissa P. Montecalvo

Jowell M. Dela Cruz

Jowell M. Dela Cruz

Administrative Aide IV (Driver II)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Driver, Aircon Technician, Grass Cutter Operator, Leaf Blower Operator

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Norman R. Dela Cruz

Norman R. Dela Cruz

Administrative Assistantt II (DEMO II)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Computer Programming, Data Management

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Julie Ann M. De Chavez

Julie Ann M. De Chavez

Laboratory Technician II

Assigned to:

Pest Management  Division

Skills:

Bacterial Isolation and Inoculation, Media preparation, ELISA, PCR

 

Room/Laboratory no.

Bacteriology Laboratory

Supervisor:

Mary Joy C. Mendoza

Paulo M. De Chavez

Paulo M. De Chavez

Administrative Asst. IV (AV Aids Technician III)

Assigned to:

Public Service  Division

Skills:

Data Management, AV Equipment Operation, PC Troubleshooting, Photo/Video Documention and  Editing

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

Ruby G. Dela Cruz

Joan V. De Mesa

Joan V. De Mesa

Administrative Officer I (Supply Officer I)

Assigned to:

Administrative  Division

Skills:

Procurement Management, Data Base Management of NCPC Activities and Extension Services

 

Room/Laboratory no.

202

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Virginia V. De Mesa

Virginia V. De Mesa

Administrative Officer I (Supply Officer I)

Assigned to:

Director’s Office

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

Director’s Office

Supervisor:

Dr. Gil L. Magsino

Josefina SA. De Ocampo

Josefina SA. De Ocampo

Laboratory Technician II

Assigned to:

Pesticide Management Division

Skills:

Collection, preservation and rearing insects.

 

Room/Laboratory no.

103

Supervisor:

Karen P. Ardez

Jane Paula Q. De Roxas

Jane Paula Q. De Roxas

Administrative Assitant V

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

202

Supervisor:

 

Loreta C. Del Mundo

Loreta C. Del Mundo

Senior Administrative Assitant I

Assigned to:

Director’s office

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

Director’s office

Supervisor:

Dr. Gil L. Magsino

Eric V. Delos Reyes

Eric V. Delos Reyes

Administrative Aide I (Utility Worker I)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Mechanic, Driver , Grass Cutter Operator, Leaf Blower Operator

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Dennis A. Famisan

Dennis A. Famisan

Agricultural Technician II

Assigned to:

 

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 

Robert Jayson D. Geli

Robert Jayson D. Geli

Administrative Aide IV (Driver II)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Roberto B. Geli Jr.

Roberto B. Geli Jr.

Laboratory Technician II

Assigned to:

Plant Biosecurity Division

Skills:

Serological detection assays (ELISA), Basic Plant Pathological Skills (Isolation, Inoculation, Disease assessment)

 

Room/Laboratory no.

Virology Laboratory

Supervisor:

Freddiewebb B. Signabon

Ronnie B. Geli

Ronnie B. Geli

Laboratory Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Insect field collection, development of material for insect rearing and experiment

 

Room/Laboratory no.

General Entomology Laboratory

Supervisor:

Jena Joy G. Apolinario

Henri C. Jalotjot

Henri C. Jalotjot

Agricultural Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Fungi Isolation and Inoculation, Media Preparation, Glassware and Soil Sterilization, ELISA

 

Room/Laboratory no.

Virology Laboratory

Supervisor:

April N. Alviar

Maricon Dp. Javier

Maricon Dp. Javier

Laboratory Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Insect rearing of biocontrol agents, mounting of mites, drafting of IEC materials, report writing

 

Room/Laboratory no.

Biological Control Laboratory

Supervisor:

 

Genaro A. Katimbang

Genaro A. Katimbang

Agricultural Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Insect rearing, insect field collection

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 

Richard S. Lescano

Richard S. Lescano

Administrative Aide V (Carpenter II)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Carpentry, Plumbing, Masonry

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Dalisay S. Lopez

Dalisay S. Lopez

Laboratory Aide II

Assigned to:

Pesticide Management Division

Skills:

Pesticide residue analysis using rapid detection and classical methods

 

Room/Laboratory no.

104

Supervisor:

Eric Jhon D. Cruz

Manolito C. Maglantay

Manolito C. Maglantay

Administrative Assistant I (REMO III)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:


 

Room/Laboratory no.

Director’s Office

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Gomercindo D. Malabanan

Gomercindo D. Malabanan

Administrative Aide IV

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Driver

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Jaime M. Manipol

Jaime M. Manipol

Administrative Aide IV

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Driver

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Aileen A. Mercado

Aileen A. Mercado

Agricultural Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Fungi Isolation and Inoculation, Media Preparation, Glassware and Soil Sterilization, ELISA

 

Room/Laboratory no.

Virology Laboratory

Supervisor:

April N. Alviar

Anthony M. Mercado

Anthony M. Mercado

Administrative Aide IV (Driver II)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Driver, Plumber, Grass Cutter Operator, Leaf Blower Operator

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Edwin P. Micosa

Edwin P. Micosa

Administrative Assistant II (Illustrator)

Assigned to:

Public Service Division

Skills:

artist illustrator, assisting in training programs on aesthetic composition of venues, assisting in exhibit preparations

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

Ruby G. Dela Cruz

Miriam P. Monserrat

Miriam P. Monserrat

Administrative Assistant V (DEMO III)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Computer & Photocopier Operation, Data Management

 

Room/Laboratory no.

Director’s Office

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Teresita C. Narvacan

Teresita C. Narvacan

Laboratory Technician II

Assigned to:

Pesticide Management Division

Skills:

Pesticide residue analysis using rapid detection and classical methods

 

Room/Laboratory no.

104

Supervisor:

Eric Jhon D. Cruz

Bonifacio A. Navasero

Bonifacio A. Navasero

Agricultural Technician II

Assigned to:

Plant Biosecurity Division

Skills:

Earwig rearing and Production

Room/Laboratory no.

Earwigs Laboratory

Supervisor:

 

Rizal D. Oguan

Rizal D. Oguan

Administrative Aide I

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Agricultural Farm Works, Grass Cutter Operator, Plumbing, Water Proofing & House Painting, Insect Rearing (Corn Borer, Brontispa, Army Worm, Earwig),

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Celso M. Pamulaklakin

Celso M. Pamulaklakin

Agricultural Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Mass rearing of insects, field experiement set-up

Room/Laboratory no.

Behavioral and Ecology Laboratory

Supervisor:

Gorgonio M. Quimio

Fredelino P. Peñalba

Fredelino P. Peñalba

Agricultural Technician II

Assigned to:

 

Skills:


Room/Laboratory no.

NCPC Dorm

Supervisor:

 

Emma A. Perez

Emma A. Perez

Laboratory Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Mass rearing of insects, field experiement set-up

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 

Jeminiano Q. Perez

Jeminiano Q. Perez

Laboratory Technician II

Assigned to:

Plant Biosecurity Division

Skills:

Insect rearing and production, field preparation and basic experimental design, basic insect curation

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 Maureen Ceres dL. de Roxas

Donnavie N. Ramirez

Donnavie N. Ramirez

Laboratory Technician I

Assigned to:

 

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 

Tiborcio D. Reyes

Tiborcio D. Reyes

Agricultural Technician II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Insect rearing, media preparation, fungal isolation and culture

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 

Abad C. Sabarias

Abad C. Sabarias

Admininistrative Aide IV (Driver II)

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

Driver, Mechanic, Electrician, Plumber, Baker, Grass Cutter Operator, Leaf Blower Operator

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Willie S. Sagado

Willie S. Sagado

Laboratory Aide II

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Evelyn B. Salazar

Evelyn B. Salazar

Agricultural Technician II

Assigned to:

Administrative Division

Skills:

 

 

Room/Laboratory no.

102

Supervisor:

Daniel Y. Alcaide

Agnes P. Tamayo

Agnes P. Tamayo

Laboratory Aide II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Rearing of Insects and Natural Enemies, consolidation of data, data gathering in the laboratory and field experiments

 

Room/Laboratory no.

Trichogramma Laboratory

Supervisor:

Pablito G. Gonzales

Joseph P. Triñanes

Joseph P. Triñanes

Laboratory Aide II

Assigned to:

Pesticide Management Division

Skills:

Pesticide residue analysis using rapid detection and classical methods.

 

Room/Laboratory no.

104

Supervisor:

Carlo Leo U. Cabral

Rowena P. Urriza

Rowena P. Urriza

Agricultural Technician II

Assigned to:

Plant Biosecurity Division

Skills:

Data encoding, insect rearing, disease identification and assay

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor:

 

Rolando B. Valdez

Rolando B. Valdez

Laboratory Aide II

Assigned to:

Pest Management Division

Skills:

Fieldwork, rearing of rats

 

Room/Laboratory no.

Rodent Laboratory

Supervisor:

Enrico Magalit

Emilia D. Valondo

Emilia D. Valondo

Agricultural Technician II

Assigned to:

 

Skills:

Fieldwork, rearing of rats

 

Room/Laboratory no.

 

Supervisor: